Przejdź do treści

Jak dobrać stężenie glikolu monoetylenowego

  • Chemia

Glikol etylenowy jest prawie bezzapachowym i bezbarwnym płynem o lekko słodkawym smaku. Jest mieszalny z wodą, alkoholami i wieloma innymi związkami chemicznymi. Występuje też pod nazwą glikol monoetylenowy lub opisuje się go skrótem MEG.

W sprzedaży dostępny jest zarówno jako koncentrat jak i jako gotowy roztwór. Czasem można go dostać także z dodatkami takimi jak inhibitor korozji, należy jednak używać go ostrożnie ze względu na to, ze inhibitory nie do każdej instalacji są bezpieczne.

Zazwyczaj najkorzystniej kupić w formie koncentratu (np w naszym sklepie), bo możemy samodzielnie dobrać odpowiednie stężenie. Dzięki temu nie przepłacasz, a także masz kontrolę nad odpornością na zawarzanie do konkretnych wartości. Tworząc roztwór warto używać wody demineralizowanej po to, by w układzie nie odkładały się kamień i osad które w przeciwnym wypadku pod wpływem temperatury narastają i zmniejszają światło (średnicę) rur.

Glikol (MEG) zazwyczaj stosuje się jako roztwór o stężeniu zależnym od potrzeb. Najczęstsze zastosowania roztworów:

  • napełnianie układów CO,
  • napełnianie układów pomp ciepła,
  • napełnianie układów instalacji solarnych,
  • główny składnik chłodziw i płynów przeciw-zamarzeniowych silnika,
  • wytwarzanie włókien i folii poliestrowych oraz żywic polietylenowych.

Jak samodzielnie dorobić odpowiedni roztwór glikolu z wodą?

To wcale nie jest skomplikowane. Bardzo pomocna w tym jest krzywa zamarzania.


Jest to wykres na którym w osi x mamy % objętości koncentratu glikolu MEG a na osi y temperaturę do której przygotowany roztwór na pewno ma nie zamarznąć.

Na przykład:
Potrzebujemy uzyskać roztwór glikolu z wodą, który ma nie zamarzać do temperatury -35°C. Układ w instalacji ma pojemność 30L.
W tym celu sprawdzamy jakie stężenie należy przygotować:

  • na osi y odszukujemy temperaturę -35°C i sprawdzamy krzywą (gruba linia),
  • linia temperatury krzyżuje się z krzywą na poziomie 50% (oś x).
    Wynika z tego że do temperatury -35°C musimy przygotować 50% roztwór. Zatem znając pojemność układu (30L) oznacza to, że do koncentratu w ilości 15L musimy dolać 15L wody demineralizowanej.

    Gotowe!