Przejdź do treści

Refraktometr – jak używać

Nasz klient posiada refraktometr wyskalowany w „brixach” w skali 1 do 10. Chciał zmierzyć gęstość chłodziwa (stężenie) które kupuje od nas /Cimtech M21-02/. Jaki wynik powinien być brany pod uwagę żeby chłodziwo było zdatne do użycia?

Co to jest refraktometr?
Refraktometr jest sprawdzonym i dokładnym narzędziem optycznym do pomiarów stężeń mieszanin chłodziw. Pomiar jest prosty i zajmuje kilka sekund. Wystarczy nanieść kilka kropel chłodziwa na szybkę pryzmatu, skierować urządzenie na źródło światła i przemnożyć wskazanie refraktometru przez współczynnik podany dla każdego produktu w karcie informacyjnej.

Oprócz łatwego użycia, niewielkich kieszonkowych rozmiarów refraktometr posiada też inne zalety. Jest wytrzymały, nie wymaga konserwacji i jest niedrogi. Dodatkowo do analizy nie są potrzebne chemikalia, więc jest bezpieczny w stosowaniu w każdym zakładzie, gdzie używane są mieszaniny chłodziw. Odpowiednie urządzenie znajdziesz także w naszym sklepie – ZOBACZ

Pomiar jest bardzo łatwy – na skośny szklany pryzmat wystarczy nanieść kilka kropli płynu, zamknąć przezroczystą przykrywkę, żeby się lepiej rozlał po powierzchni pryzmatu, skierować pryzmat naprzeciwko światła i spojrzeć do okularu. Zobaczymy okrągły przeziernik z pionową skalą, przez którą będzie przebiegać niebiesko-biała granica.

„Brix” to odczyt w procentach. Wykonany pomiar w przypadku nowego produktu np. Cimtech M21-02 mnożymy razy 4.7 Informację o przeliczeniu zazwyczaj znajdziesz w karcie produktu. W przypadku mieszanin pracujących w układach przez dłuższy czas, gdzie pojawiły się „oleje obce” lub zanieczyszczenia, odczyt refraktometru traktujemy jako 1:1 – nie mnożymy.

Jak powinien przebiegać pomiar przy użyciu refraktometru?


1. Nanieś kilka kropel za pomocą plastikowej pipety dostarczonej z refraktometrem

2. Skieruj refraktometr w stronę źródła zdecydowanego światła, ustaw pokrętłem okularu ostrość odczytu skali lub skalibruj odczyt zerowy na wodzie używanej do mieszania chłodziw

3. Typowy obraz po przyłożeniu refraktometru do oka

4. Po użyciu wymaga jedynie wytarcia suchą tkaniną lub chusteczką