Dobór oleju dla układów hydraulicznych w koparkach i koparko-ładowarkach.
Temat nie jest skomplikowany, choć na pewno potrzebna jest podstawowa wiedza aby prawidłowo dobrać odpowiedni olej.
W pierwszej kolejności należy wiedzieć czym się różnią od siebie oleje hydrauliczne oraz jakie mają właściwości – znajomość ta pozwoli nie tylko na dobranie odpowiedniego oleju ale także na optymalizację pracy całego układu hydraulicznego, wydłużenie żywotności pompy oraz uzyskanie najlepszych parametrów pracy silnika.
Należy wiedzieć, że oprócz oczywistych różnic jak np. producent czy cena to różnice pomiędzy olejami hydraulicznymi są dużo szersze jeśli zaczniemy rozpatrywać je według parametrów.
Ważna informacja!
Dane z książki serwisowej i tabliczki znamionowej lub DTR (dokumentacji techniczno-ruchowej) należy traktować priorytetowo i dopiero w oparciu o nie można dokonywać dalszych zmian.
Parametry olejów hydraulicznych które będziemy rozważali to głównie klasa jakości oraz lepkość. Zazwyczaj stosowane klasy jakości w układach hydraulicznych w koparkach, koparko-ładowarkach, sprzęcie wyburzeniowym oraz rolniczym to:
L-HL
L-HLP
L-HV
Natomiast w przypadku lepkości (mylnie nazywane gęstością) wybór jest większy i są to zazwyczaj:
15
22
32
46
68
100
im wyższa wartość, tym olej ma większą lepkość kinematyczną, czyli wolniej spływa – stąd stwierdzenie że im większa wartość lepkości tym olej jest gęściejszy.
Istotnym parametrem jest klasa jakości ponieważ pozwala na dobór oleju do właściwych warunków. Im wyższa klasa tym lepsze właściwości oleju hydraulicznego ale też wyższa cena zakupu.
W skrócie klasy oleju można opisać w następujący sposób:
L-HL – podstawowy olej hydrauliczny na bazie mineralnej, stosowany w nisko i średnio obciążonych układach. Zalecany do maszyn pracujących w stałych warunkach, zazwyczaj na halach gdzie nie ma różnic temperatur i znacznych stałych wysiłków.
L-HLP i L-HM – hydrauliczny olej na bazie mineralnej z pakietem dodatków polepszających jego właściwości dzięki czemu można stosować je w wysokobciążanych układach przeniesienia napędu oraz sterowania hydraulicznego. Zapewnia odpowiednie własności antykorozyjne, przeciwpienne, deemulgujące oraz przeciwutleniające. Zapewnia ochronę i czystość smarowanych układów oraz wymaganą kompatybilność z uszczelnieniami – nie powoduje rozpuszczania ani twardnienia gumy uszczelek.
L-HV – właściwości takie jak L-HLP ale dodatkowo bardzo dobrze radzi sobie zarówno w szerszym zakresie temperatur ale także przy dużych różnicach temperatur w ciągu cyklu pracy oraz dodatkowo ulepszony pakiet dodatków uszlachetniających dzięki czemu ma lepsze działanie przeciwzużyciowe.
Nasi klienci często decydują się na wybór:
W przypadku pracy o okresach wczesnej wiosny i jesieni kiedy pomiędzy godzinami porannymi a popołudniowymi występują duże różnice temperatur a dodatkowo w nocy maszyna ma przestój często dochodzi do roszenia wewnątrz układu hydraulicznego. Słabej klasy olej na wskutek emulgowania wody zaczyna się pienić znacząco pogarszając działanie całego układu oraz nie przeciwdziała korozji.
Kolejnym istotnym kryterium jest lepkość kinematyczna, tutaj powinniśmy w przypadku nowszych maszyn kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta. W przypadku starszych układów możemy lepkością oleju kompensować pewne niedomagania, np. zapobiec istniejącym drobnym wyciekom stosując olej o trochę wyższym wskaźniku lepkości.
Dla ułatwienia pracy układów hydraulicznych można także w sezonach letnich stosować oleje o wyższej lepkości (wówczas przy wyższej temperaturze pracy nie będzie problemu z wyciekami rozrzedzonego oleju) a zimą zalewać układ olejem o niższym wskaźniku (by olej w niskiej temperaturze nie był „za gęsty” i nie powodował strat ciśnienia).
Zazwyczaj klienci zaopatrują się w oleje klasy HLP i lepkość 46, np. olej Hydrol HLP L-HM 46 20L z rafinerii Orlen Oil
Zapraszamy też do kontaktu z naszymi konsultantami, wówczas możemy dobrać olej bezpośrednio do konkretnej maszyny – olmix@egrando.pl lub 42 682 00 88.
Zapraszamy!
-
Hello there! I simply want to give you a huge thumbs up for the great info you’ve got here on this post.
I am returning to your blog for more soon.
Możliwość komentowania została wyłączona.